Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR), powołana przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na wniosek uczestników rynku finansowego przedstawiła oczekiwaną Mapa Drogowa procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID przez indeks WIRON.
Główne założenia Mapy Drogowej
IV kwartał 2022
– Administrator nowego indeksu (GPW Benchmark) rozpoczyna publikację jego wartości
grudzień 2022
– uczestnicy rynku mogą stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych
2023
– możliwość stosowania wskaźnika w produktach i instrumentach finansowych dla podmiotów, które wyrażają gotowość do jego zastosowania.
– możliwość wprowadzenia do oferty banków kredytów stosujących indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR
– oferowanie nowych produktów, w tym kredytowych dla przedsiębiorców (spółek kapitałowych z oprocentowaniem odwołującym się do nowego indeksu)
2024
– oferowanie nowych produktów stosujących WIRON, w tym przede wszystkim dla konsumentów oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych. W szczególności oferowanie przez banki kredytów mieszkaniowych oprocentowanych według stopy składanej na podstawie indeksu WIRON przy jednoczesnym rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych stosujących stałą/okresowo stałą stopę procentową.
– zapewnienie konwersji istniejących kontraktów pochodnych stosujących wskaźnik referencyjny WIBOR na instrumenty stosujące WIRON
2025
– konwersja istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR. W klauzulach odsetkowych zastosowany zostaje się zamiennik i spread korygujący.
Pełna treść Mapy Drogowej procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID