Strona główna Edukacja Mapa Drogowa procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych

Mapa Drogowa procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych

Mapa Drogowa Wiron
Mapa Drogowa Wiron

Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych (NGR), powołana przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego na wniosek uczestników rynku finansowego przedstawiła oczekiwaną Mapa Drogowa procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID przez indeks WIRON.

Główne założenia Mapy Drogowej

IV kwartał 2022

– Administrator nowego indeksu (GPW Benchmark) rozpoczyna publikację jego wartości

grudzień 2022

– uczestnicy rynku  mogą stosować indeks WIRON w nowych instrumentach finansowych

2023

– możliwość stosowania wskaźnika w produktach i instrumentach finansowych dla podmiotów, które wyrażają gotowość do jego zastosowania.

– możliwość wprowadzenia do oferty banków kredytów stosujących indeks WIRON równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR

– oferowanie nowych produktów, w tym kredytowych dla przedsiębiorców (spółek kapitałowych z oprocentowaniem odwołującym się do nowego indeksu)

2024

– oferowanie nowych produktów stosujących WIRON, w tym przede wszystkim dla konsumentów oraz jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych. W szczególności oferowanie przez banki kredytów mieszkaniowych oprocentowanych według stopy składanej na podstawie indeksu WIRON przy jednoczesnym rozwoju rynku kredytów mieszkaniowych stosujących stałą/okresowo stałą stopę procentową.

– zapewnienie konwersji istniejących kontraktów pochodnych stosujących wskaźnik referencyjny WIBOR na instrumenty stosujące WIRON

2025

– konwersja istniejących umów i instrumentów stosujących WIBOR. W klauzulach odsetkowych zastosowany zostaje się zamiennik i spread korygujący.

Pełna treść Mapy Drogowej procesu zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID

Poprzedni artykułREFORMY RYNKU KREDYTÓW HIPOTECZNYCH
Następny artykułWiron i niższe raty ?