Strona główna Aktualności Konieczność poprawy historycznych stawek WIRON

Konieczność poprawy historycznych stawek WIRON

Rekalkulacja Wiron
Rekalkulacja Wiron

Jak podał wczoraj GPW Benchmark, administrator indeksy WIRON, konieczne było dokonanie rekalkulacji wysokości wskaźnika za okres od 1 grudnia 2022 roku. Mogliśmy przeczytać, że jeden z podmiotów przekazujących dane odnotował niepoprawnie działający algorytm odpowiedzialny za identyfikację danych wejściowych do indeksu WIRON w zakresie depozytów dotyczących przedsiębiorstw.

Błąd został wychwycony podczas audytu i 28 grudnia 2022 zostały opublikowane poprawne wartości.

W komunikacie na stronie GPW możemy przeczytać m. in.:

Administrator podjął decyzję o rewizji wartości historycznych w celu zapewnienia zdolności indeksu do adekwatnego i rzetelnego pomiaru rynku, którego pomiar jest celem indeksu WIRON. Decyzja o dokonaniu rewizji została zweryfikowana z podmiotami, które planują niebawem uruchomienie produktów finansowych opartych o indeks WIRON i nie wpływa na żadne stosunki prawne wynikające ze stosowania tego indeksu.

Administrator, po konsultacji z Komitetem Nadzorczym Wskaźników Referencyjnych Stóp Procentowych, który jest jednostką nadzorczą powołaną zgodnie z Rozporządzeniem BMR1, zlecił wszystkim podmiotom przekazującym dane wykonanie audytu procesów identyfikacji, kwalifikacji i przekazywania danych transakcyjnych wykorzystywanych w procesie wyznaczania indeksów przez administratora.

Poprzedni artykułSpadający WIBOR®